Nie tylko wygoda

Dobry materac dla dziecka pozwala na przyjęcie optymalnej, fizjologicznej pozycji ciała. Relatywnie reaguje do nacisku, jaki daje leżące na nim dziecko, a ponadto jest elastyczny, wytrzymały i miły w dotyku. Gdzie taki kupimy? Łóżka dla dzieci z materacem wysokiej jakości znajdziemy w sprawdzonych sklepach, oferującej meble dla dzieci. Sklep internetowy pozwala zamówić dobrej jakości materac taniej niż sklep stacjonarny, a dodatkowo przedstawia rzetelną i dokładną specyfikację techniczną produktów. Poniżej podpowiadamy, czym należy się kierować kupując dobry materac dla dziecka.

Materac dla dziecka: jaki rozmiar?

Standardowe rozmiary dziecięcych materacy, które spotkamy w sklepach z artykułami dziecięcymi to 140x70x8cm, 160x80x8 i 180x80x8. Pamiętajmy, że materac powinien być zawsze przynajmniej 20 cm dłuższy od dziecka.

Materac dla dziecka: twardość

Zbyt miękki materac nie gwarantuje dziecku podparcia, zapada się i odkształca, natomiast zbyt twardy powoduje ból i może uszkodzić delikatny kręgosłup malucha. Dobry materac dla dziecka

powinien lekko uginać się pod jego ciężarem, ale nigdy nie zapadać i nie odkształcać. Najlepiej zdecydować się na materac średnio twardy. Dla kilkulatków dobrym wyborem będzie pianka poliuretanowa, która da poczucie komfortu i idealnie dostosuje się do ciała malucha. Starsze dziecko to większa waga i wzrost, konieczna więc będzie pianka, która mniej ugina się pod obciążeniem i stabilnie utrzymuje kręgosłup w poziomie.

Aż 9 na 10 dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej ma wady postawy (dane Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie) Ich powodem jest m.in. źle dobrany materac.

Materac dla dziecka: wypełnienie

  • Materac piankowy — jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zawiera szkodliwych substancji, bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie i komfort. Świetnie nadaje się dla noworodków, niemowlaków i młodszych dzieci. Może być używany przez alergików.
  • Materac pianka-kokos i materac pianka-kokos-gryka — jego najważniejszą zaletą jest wykonanie z naturalnych materiałów. Z jednej strony posiada piankę poliuretanową, a z drugiej matę kokosową/gryczaną. Jest trwalszy niż materac z pianki, równie miękki i elastyczny. Będzie idealny zarówno dla niemowlaków powyżej 6. miesiąca życia, jak i starszych dzieci. Ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, antyodleżynowe i rehabilitacyjne. Dopasowuje się do kształtu ciała i nie odkształca się, a dodatkowo umożliwia swobodny przepływ powietrza, przez co przeciwdziała poceniu się podczas snu. 
  • Materac lateksowo-piankowy — jeśli chcemy zainwestować w zdrowie dziecka nieco więcej pieniędzy warto wybrać materac z pianki lateksowej. Materac lateksowo-piankowy jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Wysoki poziom elastyczności punktowej powoduje, że idealnie dopasowuje się do kształtu sylwetki. Przepuszcza powietrze, bardzo dobrze odprowadza wilgoć, jest odporny na rozwój bakterii i antyalergiczny. Świetnie sprawdzi się u dzieci w każdym wieku.

Materac dla noworodka

Materac dla noworodka powinien być antyalergiczny, elastyczny i miły w dotyku. Noworodek nie ma ostatecznie wykształconych krzywizn kręgosłupa, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia twardość materaca (na którym spędzać będzie nawet 20 godzin na dobę). Nie może być za miękki, bo leżąc na plecach główka za mocno zagłębi się w materacu i odchyli do tyłu, utrudniając przełykanie i oddychanie. Nie może być też zbyt twardy, bo spowoduje dyskomfort i utrudni przepływ krwi. Bardzo ważny jest też dobry ochraniacz na materac, który zabezpieczy go przed zabrudzeniem, przemoczeniem, rozwojem bakterii i roztoczy.

Materac dla dziecka: atesty

Każdy dobry producent mebli dziecięcych posiada ważne atesty i certyfikaty, potwierdzające wysoką jakość wykonania i bezpieczeństwa użytkowania. Najważniejsze z nich to atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Oeko-Tex. Materace Kocotkids uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (OP-3280/1161/99), Państwowego Zakładu Higieny (HZ-11159/99) oraz Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej. Kokosowy wkład materaca, gryki oraz pianka poliuretanowa posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie producent posiada ważne certyfikaty

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz