Podział pokoju dziecięcego - jak to wygląda w praktyce?

Dobrym sposobem na podzielenie pokoju dzieci jest wstawienie drzwi przesuwnych - wykonane z cienkiej sklejki i instalowane na prowadnicach mogą być przymocowane zarówno do podłogi, jak i sufitu. Takie rozwiązanie jest o wiele mniej inwazyjne niż budowa ścianek działowych i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Co więcej, dzieci mogą w dowolnej chwili rozsunąć drzwi przesuwne i zyskać dodatkową przestrzeń do wspólnej zabawy i aktywności.

Jeżeli postawienie "ściany" nie wchodzi w grę, możesz podzielić pokój z wykorzystaaniem mebli - średniowysokie i wysokie regały stanowią naturalną granicę między kolejnymi strefami, a przy okazji zapewniają dużo miejsca na przechowywanie ubrań czy zabawek. Przedzielenie pokoju dziecka może przyjąć różną formę, niemniej najlepszym sposobem jest ustawienie regału pod jedną ze ścian i zaznaczenie tym samym wyraźnej linii podziału.

Pokój dzieci - nieinwazyjne podzielenie pomieszczenia

Jeżeli zależy Ci na prostych i minimalistycznych rozwiązaniach, z pewnością docenisz możliwości, jakie niesie za sobą postawienie parawanu. Rynkowa oferta jest niezwykle bogata - parawany mają nie tylko zróżnicowane wielkości, ale też różnorodne wzory i kolory, dzięki czemu łatwo dopasujesz akcesorium do stylu przewodniego wnętrza, co pozwoli w estetyczny sposób podzielić pokój. Parawan pozwala na szybkie przedzielenie pokoju dziecięcego bez konieczności instalacji prowadnic i szyn podłogowych. Co więcej, dzieci mogą wykorzystywać go do różnych celów i tworzyć specjalne strefy do zabawy czy nauki - własny kąt, w którym będą mogli robić to, co im się podoba.

Podział pomieszczenia - zasłony do pokoju dziecka

Przedzielenie pokoju a regałem, parawanem czy drzwiami przesuwnymi, jest praktyczne, ale niektóre dzieci wolą bardziej ekstrawaganckie sposoby. Powieszenie ozdobnej zasłony z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym, którzy preferują bajkowe klimaty. Jeżeli chcesz zapewnić dziecku prywatność na każdym polu, zainwestuj w grubą i nieprześwitującą kotarę. Jest to również dobry sposób przedzielenia pokoju, zajmujący niewiele miejsca. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo stylowo, ale wymusza częste pranie - na zasłonach osiadają bowiem roztocza i zanieczyszczenia.

Strefy w pokoju dziecięcym - prywatny kącik

Pokoje z jednym oknem mogą sprawiać trudności przy tworzeniu stref, ponieważ każda część musi mieć jednakowy dostęp do naturalnego światła dziennego. W takiej sytuacji warto postawić na minimalistyczne rozwiązania i pojemne meble - im mniej elementów zabudowy, tym przestrzeń wyda się optycznie większa i lepiej doświetlona. Zamiast "pełnych" mebli postaw na funkcjonalne regały. W ofercie Kocot Kids znajdziesz praktyczny regał podwójny stworzony z myślą o rodzeństwie. Podobne regały są często dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w jednym pomieszczeniu. Poza tym, za pomocą regału można podzielić pokój dziecięcy, wydzielić poszczególne części pokoju na strefy zabawy lub nauki bądź po prostu stworzyć pewnego rodzaju osobną przestrzeń dla każdego z rodzeństwa.

Pamiętaj też, aby wybierać jasne meble, które nie przytłoczą wnętrza, oraz białe lub pastelowe kolory na ściany. Jeżeli rodzeństwo jest z sobą bardzo zżyte i nie potrzebuje mocnego podziału pomieszczenia dziecięcego, możesz zrezygnować z dodatkowej zabudowy i ograniczyć się do podziału pokoju samymi kolorami. Optycznie zwiększy do nieco pomieszczenie, a życiowo będzie po prostu dobrym pomysłem, bo pozwoli dzieciakom na lepsze interakcje. Jeżeli masz pokój z jednym oknem nie ustawiaj wysokich mebli tuż przed nim - stolarka okienna powinna być nieosłonięta, aby zapewnić jak najwięcej naturalnego świata w mieszkaniu.

Łóżka do pokoju dzieci - jakie wybrać?

W bardzo małych pokojach dziecięcych doskonale sprawdzą się łóżka piętrowe, które zwolnią cenną przestrzeń i pozwolą zorganizować strefę do zabawy i nauki. Niestety, nie wszystkie dzieci akceptują takie rozwiązanie - dotyczy to przede wszystkim nastolatków. W takim przypadku pozostaje wybór dwóch łóżek na stelażu, foteli lub niewielkich narożników, które nie zagracą pomieszczenia. Wybierając normalne łóżka z wysuwanymi szufladami, zapewnisz dzieciom komfortowy wypoczynek oraz dodatkowe miejsce do przechowywania szpargałów.

Fotele zajmują niewiele miejsca, ale są zdecydowanie mniej funkcjonalne i nie dają możliwości regeneracji w ciągu dnia. Jeżeli organizujesz mały pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym, warto zwrócić uwagę na łóżka dla dzieci - możesz śmiało postawić na łóżko piętrowe. W przypadku nastolatków zadanie jest zdecydowanie trudniejsze i wymaga indywidualnego omówienia. Pamiętaj, że dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby i odmienne pojęcie osobistej przestrzeni w pomieszczeniu. Daj im decydować o aranżacji pokoju i stwórz wnętrze dopasowane do ich potrzeb oraz preferencji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz