- today
- label Porady
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 666 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Pościel dziecięca - od wczesnych miesięcy życia
Opiekunowie maluchów, które urodziły się późną jesienią lub zimą, często zaopatrują się w najmniejsze modele pościeli. W przypadku noworodków nie warto kupować kilku kompletów - dzieci szybko wyrastają z pościeli i już po kilku miesiącach potrzebują większego rozmiaru. Starsze niemowlaki i małe dzieci do trzeciego roku życia potrzebują już regularnej poszewki, dlatego rodzice muszą zaopatrzyć się co najmniej w kilka zestawów.
Wymiary pościeli dla dziecka zależą od wielkości łóżka oraz wieku malucha. Opiekunowie coraz częściej kupują większe łóżeczka, które rosną wraz z dzieckiem, stąd też duża popularność modeli o wymiarach 70x140 cm. Do takiego łóżka doskonale sprawdzi się pościel o wymiarach 100x135 cm. Jeżeli Twoje dziecko śpi na średnim łóżeczku (80x120 cm), zainwestuj w komplet o wymiarach 90x120 cm. W przypadku najmniejszych łóżek doskonale sprawdzą się poszwy 75x100 cm. Jak można zauważyć, pościel dziecięca jest nieco większa niż wymiary łóżka, co pozwala szczelnie opatulić dziecko i utrudnić mu wydostanie się z pościeli i łóżka w trakcie snu. Jeżeli zastanawiasz się, jakie łóżeczko będzie najlepszym wyborem do dziecięcego pokoiku, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli dostosowanych do potrzeb maluchów.
O czym wiedzieć kompletując wyprawkę?
Pościele dla niemowląt są zazwyczaj sprzedawane w zestawach dwu- lub trzyelementowych (z poszewką i ochraniaczem). Jeżeli nie wiesz, którą poszewkę wybrać, zawsze decyduj się na większy rozmiar - duża kołdra jest o wiele bardziej praktyczna i wystarczy na dłużej. Pamiętaj, że produkty, które mają bezpośrednią styczność ze skórą dziecka, powinny być przewiewne i miękkie w dotyku. Naturalny materiał, taki jak bawełna, doskonale przepuszcza powietrze i zapewnia regenerujący wypoczynek nocny. Co więcej, dzianina posiada właściwości termoregulacyjne, dlatego sprawdzi się zarówno w ciepłe, jak i mroźne miesiące.
Rozmiary pościeli dla starszych dzieci - zagwarantuj maluchowi komfort snu
Wiek dziecka to podstawowe kryterium doboru pościeli. W przypadku młodszych dzieci, w wieku 3-4 lat, najlepiej wybrać pościel dziecięcą w rozmiarze 100x160 cm. Jeżeli maluch jest wyższy niż rówieśnicy lub bardziej ruchliwy, warto sięgnąć po nieco większy rozmiar - 120x160 cm. Ważne, aby pościel wypełniała całą szerokość materaca i zapobiegała zsuwaniu się głowy malca w czasie snu w łóżeczku.
Dla dzieci starszych, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zaleca się stosowanie rozmiarów przejściowych, niemniej większość rodziców decyduje się na większą pościel, która starczy na dłuższy czas. Uniwersalne poszewki w rozmiarach 140x200 cm wystarczą na długie lata, ale mogą przytłaczać dziecko - szczególnie jeżeli ma drobną budowę ciała. Pośredni rozmiar bielizny pościelowej będzie nie tylko wygodniejszy dla malucha, ale zapewni większy porządek w łóżku.
Dzieci 10-letnie i starsze rozwijają się dużo szybciej, dlatego rodzice stawiają na łóżka w regularnej wielkości o powierzchni spania 90x200 cm oraz szersze. Najpopularniejszy rozmiar pościeli dla dziecka to 160x200 xm. Niestety, takie komplety mają dość dużą i mało funkcjonalną powłoczkę na poduszkę i bywają za szerokie. Jeżeli jednak planujesz używać pościeli na tapczanach lub łóżkach o regularnej wielkości, rozmiar będzie odpowiedni.
Jaka pościel dla nastolatka?
Wybierając pościel dla nastolatka, należy kierować się przede wszystkim upodobaniami pociechy i zadbać o wysoką jakość materiałów. Najbardziej typowymi rozmiarami pościeli są 140x200 lub 160x200 cm z poszewką na poduszkę o wymiarach 50x60 lub 70x80 cm. W ofercie niektórych sklepów znajdują się także rozmiary pośrednie 150x200 cm, które będą odpowiednie dla osób o drobnej budowie ciała. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pamiętaj, aby zwracać szczególną uwagę na skład poszwy. Naturalne materiały to najlepszy wybór bez względu na wiek dziecka. Bawełna zapewni wymagany komfort cieplny, jedwab - przyjemny chłód, zaś wiskoza połączy najlepsze cechy obydwu dzianin.
Komentarze (0)