BEZPIECZNY SEN TWOJEGO MALUCHA – OD CZEGO ZALEŻY?

Każdy rodzic wie jak ważny jest sen ale nie każdy ma świadomość jak duży wpływ potrafi mieć na sfery życia dziecka. Mówi się, że sen zajmuje 1/3 naszego życia i ma on fundamentalne znaczenie na rozwój organizmu oraz stan zdrowia. Badania potwierdzają, że sen wpływa na naszą pamięć, odporność i rozwój mózgu, a więc dla dziecka u którego kształtują się funkcje życiowe, zdrowy sen i regeneracja są nieocenione. Podstawową kwestią, którą warto wprowadzić do stosowania już od pierwszych dni życia dziecka są zasady bezpiecznego snu niemowląt, zdefiniowane przez Krajowego Konsultanta ds Neonatologii oraz Amerykańską Akademię Pediatryczną.

Mając coraz większą świadomość, jak ważny jest sen, powinniśmy zwracać uwagę na czynniki, wpływające na jego jakość. Do takich elementów należą np. odpowiednia ilość światła, temperatura otoczenia,  jakość powietrza, aktywność przed snem, zaspokojenie potrzeb fizjologicznych oraz oddech. To właśnie oddech jest głównym bohaterem dzisiejszego wpisu.

Czy słyszałaś kiedyś o bezdechu sennym? Bezdech określa się jako jedną z groźniejszych chorób obecnego wieku, która może powodować wiele zaburzeń życiowych. „Bezdech senny jest definiowany jako obecność ruchów klatki piersiowej i brzucha przy braku przepływu powietrza w drogach oddechowych podczas snu.” W ramach profilaktyki polecamy stosowanie urządzenia do monitorowania oddechu dziecka. Dlaczego to właśnie monitor snu może Ci pomóc?

MONITOR ODDECHU – CO, JAK I DLA KOGO?

Wyobraź sobie, że Twój maluch słodko śpi, a Ty możesz zająć się swoimi obowiązkami, bez obaw o to, czy dziecko wypoczywa bezpiecznie. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlę w pierwszych dniach życia śpi nawet do 18 godzin na dobę, niewykonalne byłoby czuwanie przy nim cały czas. Dlatego właśnie monitor oddechu stanowi ogromną pomoc dla rodzica i dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie ruchów oddechowych dziecka. W przypadku zagrożenia lub wykrycia braku oddechu, urządzenie podniesie alarm po kilkudziesięciu sekundach. Dzięki temu rodzic może pomóc kiedy zajdzie taka potrzeba. Zakup urządzenia do monitorowania oddechu jest kwestią indywidualną. Ma zadanie prewencyjne i ochronne, a jak wiadomo, nikt z nas nie przepada za planowaniem wypadków i jeśli ma wybór – woli nie brać tego pod uwagę.

Dla kogo jest przeznaczone urządzenie? Dla wszystkich rodziców którzy  chcą poczuć się pewniej, ze spokojem zajmować się swoimi obowiązkami  i włączyć system ostrzegania o zagrożeniach bezdechu u swojego dziecka. „Stosowanie monitorów oddechu specjaliści polecają w szczególności niemowlętom z dużej grupy ryzyka, m.in wcześniakom , dzieciom z niską masą urodzeniową oraz niską skalą Apgar. ” W wielu krajach urządzenie to stanowi obowiązkowa pozycja na liście wyprawkowej.

Na rynku można dostać kilka rodzajów monitorów oddechu, o większej lub mniejszej ilości dodatkowych funkcji. Do wyboru są urządzenia proste lub bardziej złożone z opcją elektronicznej niani audio lub z ekranem wideo. Dzięki tym udogodnieniom, rodzic może słyszeć, widzieć dziecko i dowiedzieć się jeśli zostanie zauważony bezdech.

ŁÓŻKO NIEMOWLĘCE KOCOT KIDS – Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE

Wyróżnia się główne dwa rodzaje monitorów oddechu – pierwsze do zamontowania pod materac, a drugie, przenośne, które można zapiąć np. do ubranka.

Nowa seria łóżeczek niemowlęcych Kocot Kids jest zaprojektowana z myślą o spokojnym i bezpiecznym śnie. Dlatego nasze łóżeczka posiadają specjalny stelaż, który idealnie sprawdzi się pod montaż systemu monitorującego oddech dziecka. Stabilna konstrukcja, pozwala na bezproblemowy i pewny montaż urządzenia, a otwory wentylacyjne pozwalają na wygodny montaż i przeprowadzenie okablowania.

Wybór monitora oddechu zależy od potrzeb dziecka. Ważne, by zwracać uwagę na możliwości instalacji przy zakupie mebli oraz mieć świadomość zjawiska bezdechu, w kontekście pierwszych dni życia malucha.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz