- Czy bliskość fizyczna z dzieckiem jest ważna? -

Budowanie bliskości ze swoim dzieckiem nie zawsze przychodzi w sposób naturalny. Niektórzy rodzice wytwarzają bliskie relacje „automatycznie”. Inni potrzebują trochę czasu. Świadczy to o tym, że relacja ta nie istnieje od chwili porodu, a rodzic, który nie czuje więzi z potomstwem od pierwszej chwili nie może się obwiniać i uznać za złego rodzica.

Podstawą jest świadomość, że czasami bliskości trzeba się nauczyć.

Na budowanie bliskości ma wpływ wiele czynników, indywidualnych dla każdego rodzica. Komfort obojga rodziców ma ogromne znaczenie dla samopoczucia, a co za tym idzie – chęci budowania więzi z dzieckiem.

- Jakie znaczenie ma bliskość z dzieckiem? 5 naukowych faktów- 

1.      Zmiana w DNA

Według autorów to pierwsze badanie, które udowadnia, że czynności tak proste jak przytulanie i noszenie dzieci w pierwszych miesiącach życia, ma głębokie i długotrwałe konsekwencje dla ekspresji genetycznej. Stwierdzono, że te DNA dzieci często i rzadko dotykanych, noszonych itd. różniło się w 5 obszarach odpowiedzialnych za układ odpornościowy i metabolizm.

2.      Kształtowanie mózgu

Mózg noworodka w momencie narodzin liczy około 200 miliardów komórek mózgowych. Komórki te aby móc działać prawidłowo potrzebują sieci połączeń. Wraz z intensywnym wzrostem dziecka rośnie też mózg i liczba połączeń, które umożliwiają maluchowi nabywanie nowych umiejętności i rozumienie otaczającej rzeczywistości. Od interakcji dziecka ze środowiskiem oraz bliskości z rodzicem, zależy jak wiele dobrych połączeń zostanie wykształconych

3.      Zdolności poznawcze

Kluczowe są tutaj czynności mózgu dziecka m.in. podczas dotykania dłoni i stóp niemowlęcia przez rodzica. Zarejestrowano, że w małym mózgu powstają wówczas połączenia nerwowe niezbędne do uczenia się, empatii oraz umiejętności naśladowania. Wszystkie wspomniane umiejętności odgrywają kluczową rolę w rozwoju społecznym dziecka.

4.      Spokojne dziecko?

Kiedy w relacji z dzieckiem brakuje zrozumienia i bliskości, w jego mózgu wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Trwałe narażenie dziecka na taki stres może przyczynić się do nadmiernego wykształcenia systemu strachu, co może wywołać stany lękowe. Dzieci doświadczające bliskości mniej płaczą, więcej czasu spędzając w stanie spokojnego czuwania. To powoduje, że są psychicznie stabilniejsze, a dziecko nie traci energii na radzenie sobie ze stresem.

5.      Źródło empatii

Wrażliwości dziecko uczy się od opiekuna – poprzez odpowiadanie na potrzeby innych i dbanie o relacje. Obserwowanie rodzica w kontakcie z innymi i jego panowaniu nad własnymi emocjami. Doświadczenie empatii integruje również nasz mózg, budując łączność między obiema półkulami, a także pomiędzy korą nerwową a układem limbicznym.

- Sposoby na budowanie bliskości -

Istnieją pewnie ruchy wykonywane przez maluchy, które możemy odbierać jako wrodzone próby budowania bliskości.  Są to m.in.: odruch ssania, przytulanie się, uśmiech, a także podążanie za opiekunem. Również krzyk i płacz są zachowaniami, które mają pomóc maluchowi w nawiązaniu więzi, ponieważ są one sposobem na komunikację emocjami.

Najważniejszy jest dotyk. Dla dzieci to zmysł, za pomocą którego poznają świat. Dla dziecka ważny jest bezpośredni, fizyczny kontakt z opiekunem, dotyk „ciało do ciała”. Taki dotyk „skóra do skóry”  buduje poczucie bliskości i zaufanie pomiędzy wami. Mówienie do dziecka i śpiewanie do niego. Maluch bardzo lubi słuchać głosu opiekuna, gdyż często przynosi mu on ukojenie.

Warto pamiętać o własnym samopoczuciu. Wyczerpania i przeciążenie rodzica czy opiekuna, zawsze negatywnie wpłynie na relacje z innymi. Swój własny organizm powinien być priorytetem. Jeśli odczuwamy bezsilność i lęk koniecznie porozmawiajmy z osobą kompetentną w zakresie rodzicielstwa lub po prostu z psychologiem. 

____________________________________________________

Bibliografia: 

http://pomocdziecku.um.warszawa.pl/wiadomosc/wiez-matki-i-dziecka

https://ronja.pl/8-naukowych-faktow-o-wiezi/

https://www.mjakmama24.pl/mama/psychologia/jak-zbudowac-bliskosc-z-dzieckiem-aa-XZ4J-tEEm-vKFn.html#jak_rodzi-sie_bliskosc

https://dziecisawazne.pl/mozg-dziecka-bliskosc/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz