Koniec wakacji... niebawem przedszkola i szkoły wypełnią się gwarem dziecięcych głosów. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twoje dziecko przepada za nauką oraz bardzo lubi spędzać czas w gronie rówieśników, powrót do obowiązków może okazać się trudny. Na szczęście istnieją sposoby na ułatwienie ponownej adaptacji. Zastosujcie je wspólnie, a zobaczysz, że tegoroczne spotkanie z przedszkolem albo ze szkołą nie pozostawi po sobie przykrych wspomnień.

Rozmowa i czas, czyli to, co najcenniejsze

Zanim zastanowisz się, jak uatrakcyjnić dziecku wolne popołudnia, najpierw porozmawiaj z nim o czekających je obowiązkach. Co czuje, myśląc o powrocie do przedszkola lub szkoły? Odpowiedź dziecka pozwoli prawdopodobnie na zadanie kolejnych pytań: o jego lęki, oczekiwania, nadzieje... To, co budzi obawę rodzica, niekoniecznie stresuje dziecko – i odwrotnie. Nie przenoś na nie własnych lęków a równocześnie nie bagatelizuj tego, co powoduje dziecięcy dyskomfort. Dobrze jest przypomnieć dziecku o miłych aspektach powrotu do przedszkola czy szkoły, pamiętając jednak, by nie idealizować rzeczywistości. A na tę składają się nie tylko nowe aktywności w gronie kolegów i koleżanek, lecz także niełatwe czasem zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

Możesz także przywołać wspomnienia o swoim przedszkolu lub szkole, opowiedzieć, jak bardzo smakował Ci czekoladowy budyń, który podawano na podwieczorek, która dziewczynka w klasie miała najdłuższe warkocze i jak zimno było na jednej z majowych wycieczek w góry. Takie historie lubią zwłaszcza młodsze dzieci, ale zajmująca opowieść może zaintrygować także nastolatka.

Od piórnika z kotkiem do pasji zdobywania wiedzy

Dzieci uwielbiają dostawać prezenty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten fakt w procesie przygotowywania pociechy na powrót do przedszkola lub szkoły. Córka przepada za zwierzętami, a syn jest fanem motocykli? Wybierz plecak, zeszyt czy piórnik z ulubionym motywem Twojego dziecka, opakuj upominek w ozdobny papier, przewiąż kokardką. W roli prezentów świetnie sprawdzą się także fikuśne drobiazgi: pachnące gumki do mazania, długopisy z brokatem, świecąca temperówka... Jeśli zainteresowania Twojego dziecka wciąż się zmieniają i nie wiesz, co ucieszyłoby je najbardziej, idźcie na wspólne zakupy.

Nastolatka niełatwo już zachwycić kolorowymi gadżetami, choć upominek związany z rozpoczynającym się rokiem szkolnym i odpowiadający zainteresowaniom starszego dziecka na pewno zyska jego uznanie.

Entuzjazm szkolny nastolatków często zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby przedmiotów i rosnącymi wymaganiami nauczycieli. Obawy może także budzić perspektywa nadchodzących egzaminów. Warto wówczas przypomnieć młodemu człowiekowi, że nie uczy się dla stopni, ale dla siebie, a wybór drogi zawodowej powinien wypływać z jego marzeń i oczekiwań, nie  z prób usatysfakcjonowania rodziców czy otoczenia.

Magia codzienności

Wakacje kojarzą się z czasem przełamywania rutyny. Mniejsza ilość obowiązków, dużo wolnego czasu i pogoda zachęcająca do wędrówek czy sportowych aktywności – wraz z nadejściem jesieni swoboda niepokojąco szybko umyka. Można jednak zmienić sposób myślenia i wraz z dziećmi poszukiwać tego, co kolorowe, w pozornie tylko szarej rzeczywistości. Opowiedz córce lub synowi o możliwościach aktywnego spędzania czasu po lekcjach. Jeśli nie w szkole, to w okolicznych ośrodkach kultury działają liczne koła zainteresowań i sekcje sportowe. Można tam nie tylko znaleźć lub ugruntować swoją pasję, lecz także poznać nowych przyjaciół.

Przedszkolakom i młodszym uczniom w zajęciach dodatkowych często towarzyszą rodzice, co sprzyja  świetnej wspólnej zabawie, a zarazem jest kolejną okazją do umacniania więzi. Analogiczną możliwość dają planowane przez przedszkole lub szkołę inicjatywy. Konkursy, kiermasze, bale przebierańców... przypomnij dziecku, że takich atrakcji często brakuje na wakacjach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz